top of page
  • Yazarın fotoğrafıTacer İnşaat

TURKCELL SUPERONLINE DATACENTER | Tacer Perfore ve Tacer Fugaline Asma Tavan ve Duvar Sistemler


 


Turkcell Superonline Datacenter; veri saklama ve bu verileri işleme konusunda özel sektörün 2021-2022 yıllarındaki en önemli teknolojik yatırımlarından biridir. Teknolojik olarak değişen ve gelişen dünyada, internet hayatın tüm dallarında ciddi yer edinmektedir. Her an, her saniye milyonlarca işlem yapılmaktadır. Yapılan her işlem ile birlikte, veri yükü her geçen gün ana sunuculara olan ihtiyacı daha da artırmaktadır. Turkcell Superonline Datacenter yeni merkezinde sunucuların bu yükü kaldırması için yüksek gerilim istasyonundan 1.400 kVA güç beslemesi kullanıyor. Bu enerji yüksek hız getirdiği gibi yüksek ısı üretmektedir, bu ısı ise yangın riskini artırmaktadır.


Tacer Ar&Ge tarafından veri merkezlerinin yüksek ısıya dayanıklı, yük taşıma kapasitesi artırılmış ve iyileştirilmiş ses yalıtımı gereksinimlerine uygun olarak Tacer Asma Tavan ve Duvar Sistemler geliştirilmiştir. Turkcell Superonline Datacenter projesinde Tacer Perfore ve Tacer Fugaline Asma Tavan ve Duvar Sistemleri kullanılmıştır. Turkcell Superonline Datacenter’da birçok elektronik sistem bulunmaktadır. Bu elektronik sistemler yüksek ısı ürettikleri için mekanın geneline yüklü bir ısı depolaması yapmaktadır. Turkcell Superonline Datacenter’da geliştirilmiş iklimlendirme grubu bulunmasına karşın, depolanan ısının yayılımını ve yalıtımını kontrol altında tutabilmek için ekstra önlemler alınması gerekmektedir. Tacer Ar&Ge ile geliştirilen Tacer Perfore ve Tacer Fugaline Asma Tavan ve Duvar Sistemler, ısı yayılımının ve yalıtımının kontrol altında tutulmasına yardımcı olmaktadır.
Tacer Perfore ve Tacer Fugaline Asma Tavan ve Duvar Sistemleri ile veri merkezindeki sunucuların arkasına, ısı kaçışını engellemek için bir kapama sistemi yapılarak ısı alanı kontrol altına alınmaktadır, ısı yayılımı önlenmektedir ve soğuk hava akışı tek bir kaynak üzerinden sağlanarak dengeleme yapılmaktadır. Tacer Perfore ve Tacer Fugaline Asma Tavan ve Duvar Sistemler bu sistemin sürdürülebilmesi açısından veri merkezleri için en iyi yardımcı iklimlendirme sistemlerdir.


Veri merkezlerinde iklimlendirme dışında en önemli konulardan bir diğeri ise tavandaki yük ve sunucuların oluşturdukları kesintisiz ses yayılımıdır. Veri kablolarının ve mekanik sistemin taşınabildiği ağır bir yük kapasitesine sahip olan datacenter tavanlar, statik hesaba göre oluşturulmuş ve dayanıklılığı artırılmış özel asma tavan sistemlerdir. Ağır mekanik ekipmanlar ve kablo kanalları Tacer Perfore Fugaline Asma Tavan ve Duvar Sistemleri sayesinde rahatlıkla taşınabilmektedir ve korunabilmektedir. Sunucuların oluşturduğu düşük yoğunluklu fakat sürekliliği ve devamlılığı hiç kesilmeyen ses ve titreşimlerin emilmesinde ve uğultunun azaltılmasında Tacer Ar&Ge tarafından geliştirilen Tacer Perfore ve Tacer Fugaline Asma Tavan ve Duvar Sistemleri kullanılmaktadır.


Tacer Perfore ve Tacer Fugaline Asma Tavan ve Duvar Sistemleri yüksek ısıya dayanıklı, yük taşıma kapasitesi artırılmış ve iyileştirilmiş ses yalıtımı sağlayan, Turkcell Superonline Datacenter için önemli bir yardımcı mimari sistemdir. Veri merkezleri için en önemli problemlerden biri de yukarıda bahsedildiği gibi yüksek ısı problemidir. Tacer Ar&Ge tarafından geliştirilen yardımcı iklimlendirme asma tavan ve duvar sistemleri sayesinde hem ısı ve ses yalıtımı sağlanırken, hem de yük taşıma kapasitesi artırılarak mekandan tasarruf sağlanmaktadır.


TACER | AKUSTİK MİMARİ | ASMA TAVAN SİSTEMLERİ

 

TACER |HEADQUARTERS

Esenboğa Yolu 22 km. Saracalar Mh. Kümeevler Sk. No:46 Akyurt / ANKARA

T: +90 312 399 25 45 F: +90 312 399 27 47

PK: 06750

Comments


bottom of page